Pointe İçin Hazır Mısınız?

Pointe İçin Hazır Mısınız?

Pointe’e ne zaman başlamalısınız?

Bale, vücudunuzdan büyük talepleri olan titiz ve disiplin gerektiren bir dans tarzıdır. Pointe’e çıkmak balerinlerin kariyerinde büyük bir adım ve bir dönüm noktasıdır. Yetişkin bale programımıza devam eden yetişkin bale öğrencilerimiz için de pointe’in yeri ayrı. Eğer dansçı yeterince güçlü değilse ya da bunu gerçekleştirecek kadar eğitimli değilse, pointe çok tehlikeli olabilir, bu yüzden eğitmeniniz size hazır olduğunuzu söylemediği sürece pointe’in büyüsüne kapılıp pointe üzerine çıkmaya lütfen çalışmayın.

Bu makalenin amacı, yetişkin bale öğrencilerinin pointe ile çalışmaya ne kadar hazır olup olmadıklarını anlamalarına yardımcı olmaktır.

1 – Ayak kemik gelişiminin tamamlanmış ve sağlıklı olması.

Uzmanlar, insan ayak kemiklerinin gelişiminin 11 ya da 12 yaşlarında tamamlandığını belirtiyorlar. Bu yüzden bu yaşlardan önce pointe ile çalışmaya başlamak ayak sağlığı açısından riskler içerir, ne mutlu ki bize biz yetişkinler için kemik gelişiminin tamamlanmaması gibi bir sorunumuz bulunmaz. Yetişkinlerde ayak kemik sağlığında pointe çıkmaya engel bir problem olmadığı sürece bu tarz bir engelimiz pointe için bulunmaz.

2 – Uzun bale geçmişi ve düzenli bale çalışmaları gerekli.

Kimse baleye pointe ayakkabılarını giyerek başlamaz, başlayamaz. Bir dansçının pointe çalışmalarına başarılı bir geçiş yapabilmesi için gerekli olan form, güç ve duruşu kazanması için zaman gerekir. Yaralanma riski olmadan ayak parmaklarında düzgün bir şekilde yükselebilmek için ayrıca uygun bale tekniği şarttır. Gerek güç gerekse teknik için yetişkin bale öğrencisinin ortalama 1-2 sene düzenli bale eğitimi almış olması gerekir. Bu süre kişinin gelişimine göre 3 yıla kadar da uzayabilir.

Haftalık yetişkin bale dersiyle paralel ayrı ders olarak pointe work çalışmalarını paralel götürmek gerek yeterli kas yapısının sağlanması gerekse bale tekniğinin gelişimi için gereklidir.

3 – Sağlık ve fiziksel açıdan yeterli olunması.

Eğitmen, öğrencinin doğru vücut pozisyonu ve duruşu, yeterli turn-out, güç, denge ve temel bale tekniklerinin yeterliliğini kontrol etmelidir. Tüm dansçılar, pointe için fiziksel olarak hazır olup olmadıklarını anlamak için bale eğitmeni tarafından değerlendirilmelidir. Bazı özel durumlarda ek olarak bale eğitmenizin birlikte çalıştığı ya da yönlendirdiği fizyoterapistinizin de değerlendirmesi gerekebilir.

Literütürde pointe için “ideal ayak” tanımını yapılır. Örneğin, ayak parmaklarının yaklaşık aynı uzunlukta olmaları gibi. En zor ayak şekli olarak ikinci ayak parmağının diğerlerinden uzun olması durumu tanımlanır. Ayrıca, dansçının ayak bileğinin esnekliğinin yeterli ve ayak kemer yapısının uygun olması da belirtilir. Tabi ideal şartlar her dansçı için oluşmamış olabilir, bu durumda fizyoterapist ile pointe çıkma durumu yakından değerlendirilir, eğer uygun pointe ayakkabısı, aksesuarlarıyla desteklenerek uygun yönlendirmelerle pointe çıkabileceğine karar verilirse kişinin yine de pointe çıkması mümkün olabilir. Bazı problemli durumlarda ise ideal ayak kemik yapısına uygun sahip olmayan insanların, ayaklarının kemik yapısının pointe üzerine çıkmaya uygun olmamasından dolayı pointe üzerine çıkmaları ayak sağlığı açısından uygun olmaz.

4 – Duygusal olarak Pointe’e hazır olmak.

Pointe çalışması çok zor bir çalışma olup özellikle ilk zamanlarında sizi ve ayaklarınızı zorlayacaktır. Her ne kadar yeni üretilen pointe ayakkabı ve aksesuarları pointe giymeyi daha az zahmetli yapsa da yine de ağrılı ayaklar kaçınılmaz olabilir, kişinin bu ağrıları çekmeye hazır olması gerekecektir. Bunlardan daha önemlisi pointe üzerinde dans etme tutkusunu başarmak için haftada düzenli 2-3 saat bale çalışmasına zaman ayırmalı ve motivasyonunuzu sürdürmelisiniz. Zorluklara göğüs gerebilmek adına duygusal açıdan hazır olmanız gerekir.

5 – Eğitmeninizden sizi pointe için değerlendirmesini isteyin.

Yukarıdaki şartları sağladığınızı, yani fiziksel ve bale tekniği açısından pointe çıkmaya yeterli olduğunuzu düşünüyorsanız, muhakkak bale eğitmeninizden sizi değerlendirmesini rica edin.

Pointe üzerinde dans etme konusunda heyecanlanmayan çok az bale dansçısı vardır. Heyecanı olmayan bir dansçı pointe antrenmanının gerektirdiği tekrarlı egzersizler için gerekli olan azme sahip olmayabilir. Ancak, coşkularınızın sizi evde pointe üzerinde pratik yapmaya teşvik etmesine de izin vermeyin, pointe çalışma sınıflarımız kontrollü ortamda ve doğru yönlendirmelerle sağlıklı pointe üzerinde dans etmeniz için var.

Pointe üzerinde çalışmaya hazır olduğunuz zaman bunun için çok çalıştınız demektir, sizi tebrik ederiz.